מי המציא את המחשב?

שאלה

צריך מידע בנושא המצאת המחשב, מעוניין לדעת מי המציא את המחשב? באיזה שנה הומצא המחשב? תודה.

תשובה לשאלה: מי המציא את המחשב?

זו קצת בעיה לענות על השאלה הזו משום שהמחשב הוא כלי שהתפתח במהלך השנים. אם הכוונה למחשב המודרני הראשון שנשלט באמצעות תוכנה הרי שזה מחשב הZ3 של קונראד סוזה שהיה מבוסס על סמך המודל של מכונת טיורינג שהומצא ע"י הממציא אלן טיורינג. אבל, אם מדובר במחשבים מכנים הרי שמנגנון אנטיקיתרה נחשב כמחשב המכני הראשון והעתיק בעולם.אנטיקיתרה  היא מכונת חישוב אנלוגית קדומה, אשר נבנתה ככל הנראה על מנת לחשב מיקומים אסטרונומיים של גרמי שמיים (קישור מידע).מעריכים כי מנגנון האנטיקיתרה נוצר ב205 לפנה"ס.    

שם ממציא: וילאם שיקארד (קישור מידע).שנת המצאה: 1623.ההמצאה: וילהלם שיקארד בנה את המחשבון האוטומטי הראשון בשנת 1623. המכונה הייתה מסוגלת לחבר ולחסר מספרים בני 6 ספרות. המכונה של שיקארד לא הייתה בת תכנות. (קישור מידע).
 שם ממציא: צ'רלס בבג' (קישור מידע).שנת המצאה: 1833.ההמצאה: המתמטיקאי צ'ארלס בבג' תכנן את המנוע האנליטי שהיה הדגם הראשון של המחשב המכני. מחשב מכני זה הונע על ידי מנוע קיטור והמידע להפעלתו הוזן מכרטיסים מנוקבים. (קישור מידע). 
שם ממציא: אלן מת'יסון טיורינג (קישור מידע).שנת המצאה: 1936.ההמצאה: אלן טיורינג המציא את מכונת טיורינג שהיוותה מודל מופשט לאופן פעולתו של המחשב. משום כך נחשב גם כאבי המחשב המודרני (קישור מידע). 
שם ממציא: קונראד סוזה (קישור).שנת המצאה: 1941.ההמצאה: קונראד סוזה נחשב כממציא מחשב Z3. מחשב Z3 היה המכונה ברת התכנות האוטומטית הראשונה. Z3 נבנה באמצעות 2000 ממסרים, היה לו תדר שעון של 5 הרץ ואורך מילה של 22 סיביות. חישובים בוצעו במחשב באמצעות אריתמטיקה בינארית של נקודה צפה. (קישור). 
שם ממציא: מקס ניומן (קישור), טומי פלוורס (קישור).שנת המצאה: 1944.ההמצאה: המהנדס טומי פלוורס נחשב כמי שתכנן בעזרתו של מקס ניומן את מחשב הקולוסוס. הקולוסוס נחשב אחד המחשבים האלקטרוניים הספרתיים הראשונים והוא תפקד כהתקן מחשוב מוקדם ששימש את מפענחי הצפנים הבריטיים בקריאת הודעות מוצפנות של הגרמנים במהלך מלחמת העולם השנייה (קישור). סרטון על לידת המחשב המודרני החל מהמאה ה16https://www.youtube.com/watch?v=EF692dBzWAs סרטון על מנגנון אנטיקיתרה הנחשב כמחשב המיכני הראשוןhttps://www.youtube.com/watch?v=y_SYdqPB40Q