מי החיה הימית הגדולה ביותר בעולם?

שאלה

איזה בעל חיים שחי במים הוא בעל החיים הגדול ביותר בעולם? האם זה הלווייתן? האם יש סוג מסויים של לוייתנים שהם הגדולים ביותר?

תשובה לשאלה: מי החיה הימית הגדולה ביותר בעולם?


החיה הימית הגדולה ביותר היא הלוויתן הכחול.הלוויתן הכחול הוא בעל החיים הגדול ביותר בעולם בכל הזמנים ובכל התקופות. כן, הוא יותר גדול מהדינוזאורים השונים שחיו פעם.הלוויתן הכחול נולד באורך של כ7.62 מטר ובמשקל של 3 טון.הוא ניזון רק מחלב אימו שמכיל 40% שומן והוא עולה במשקלו בקצב של 4.5 ק"ג בשעה.אורכו של לוויתן כחול בוגר יכול להגיע לפי 2 מאורכו של אוטובוס נוסעים ולמשקל של קרוב ל200 טון.ליבו של לוויתן כחול בוגר הוא בגודל של מכונית וולקספגן (חיפושית) והוא שואב ומזרים 10 טון דם לחלקי גופו של הלוויתן הכחול.העורק הראשי של הלוויתן הוא בקוטר שמאפשר לאדם לזחול דרכו.
   הדגמת גודלו של הלוויתן הכחול  


להלן רשימה של בעלי חיים ימיים (10 הגדולים של מעמקי הימים הם הלוויתנים) לפי גודל: 1. לווייתן כחול (Blue whale)משקל ממוצע: 110 טון.משקל מירבי: 190 טון.אורך ממוצע: 25.5 מטר.לִוְיְתָן כחול הוא מין של לווייתן מזיפות המשתייך למשפחת לווייתני הענק. הלווייתן הכחול הוא בעל החיים הידוע הגדול ביותר שהתקיים אי פעם על פני כדור הארץ: אורכו מגיע עד כ-30 מטרים ומשקלו יכול לעלות על 170 טון. הוא ניזון בעיקר מקריל.. קישור למידע נוסף 2. אובלנה צפון-פסיפית (North Pacific right whale)משקל ממוצע: 60 טון.משקל מירבי: 120 טון.אורך ממוצע: 15.5 מטר.האובלנה הצפון-פסיפית היא מין לווייתן ענק ורחב החברה בסוג "אובלנה" יחד עם שלושה מינים נוספים, ובמשפחת ה"בלניים" יחד עם שלושת המינים מהסוג אובלנה ועוד מין נוסף שנקרא לווייתן קשות ראש.. קישור למידע נוסף 3. אובלנה דרומית (Southern right whale)משקל ממוצע: 58 טון.משקל מירבי: 110 טון.אורך ממוצע: 15.25 מטר.אובלנה דרומית, לווייתן מזיפות, אחד מארבעה מינים במשפחת הבלניים. קשה להבחין בין האובלנה הדרומית לבין קרובותיה האובלנה הצפון-אטלנטית והאובלנה הצפון-פסיפית, ואכן – אין ביניהן הבדלים חיצוניים פרט להבדלים קטנים בגולגולת.. קישור למידע נוסף 4. לווייתן מצוי (Fin whale)משקל ממוצע: 57 טון.משקל מירבי: 120 טון.אורך ממוצע: 19.5 (64.3) מטר.לווייתן מצוי הוא יונק ימי ממשפחת לווייתני ענק שבסדרת הלווייתנאים. זהו הלווייתן השני בגודלו, ובעל החיים השני בגודלו החי כיום אחרי הלווייתן הכחול. הלווייתן המצוי עשוי להגיע לאורך של כמעט 27 מטר.. קישור למידע נוסף 5. אובלנה צפון-אטלנטית (North Atlantic right whale)משקל ממוצע: 55 טון.משקל מירבי: 100 טון.אורך ממוצע: 15 מטר.אובלנה צפון-אטלנטית הוא לווייתן מזיפות, אחד מארבעה מינים במשפחת הבלניים. מאחר שנותרו רק כ-400 פרטים בני מינו, הוא עומד בפני סכנת הכחדה.. קישור למידע נוסף 6. לווייתן קשות ראש (Bowhead whale)משקל ממוצע: 54.5 טון.משקל מירבי: 120 טון.אורך ממוצע: 15 מטר.לווייתן קשוּ‏ת ראש הוא מין לווייתן מזיפות יחיד בסוגו המשתייך למשפחת הבלניים.. קישור למידע נוסף 7. ראשתן גדול ראש (Sperm whale)משקל ממוצע: 31.25 טון.משקל מירבי: 57 טון.אורך ממוצע: 13.25 (43.5) מטר.ראשתן גדול ראש או לווייתן זרע הוא מין של לווייתן שיניים יחיד בסוגו, הנמנה עם משפחת הראשתניים.. קישור למידע נוסף 8. לווייתן גדול סנפיר (Humpback whale)משקל ממוצע: 29 טון.משקל מירבי: 48 טון.אורך ממוצע: 13.5 מטר.לִוְיָתָן גְדוֹל סְנַפִּיר הוא מין לווייתן מזיפות יחיד בסוגו המשתייך למשפחת לווייתני הענק. אוכלוסיית הלווייתן גדול הסנפיר הצטמצמה באופן ניכר בעקבות ציד, וכיום הוא נחשב למין מוגן ברוב חלקי העולם.. קישור למידע נוסף 9. לווייתן צפוני (Sei whale)משקל ממוצע: 22.5 טון.משקל מירבי: 45 טון.אורך ממוצע: 14.8 מטר.לווייתן צפוני הוא מין של לווייתן מזיפות המשתייך למשפחת לווייתני הענק. הלווייתן הצפוני הוא הלווייתן השלישי בגודלו לאחר הלווייתן הכחול והלווייתן המצוי.. קישור למידע נוסף 10. לווייתן אפור (Gray whale)משקל ממוצע: 19.5 טון.משקל מירבי: 45 טון.אורך ממוצע: 13.5 מטר.לווייתן אפור הוא מין של יונק ימי ממשפחת הלווייתנים האפורים. זהו לווייתן מסדרת לווייתני המזיפות, הנקראים כך בגלל המסננים בפיהם אשר משמשים תחליף לשיניים. זהו לווייתן קטן יחסית לשאר לווייתני המזיפות, אורכו רק 15 מטרים ומשקלו 36 טון.. קישור למידע נוסף מקור המידע: http://en.wikipedia.org/wiki/Largest_organisms