כמה זמן הזברה חיה?

שאלה


כמה זמן הזברה חיה?

תשובה לשאלה: כמה זמן הזברה חיה?
 קיימים 3 מינים של זברה:
  1. זברת גרבי (Equus grevyi) שאזור מחייתה בדרום ומזרח אתיופיה, סומליה וצפון קניה.


  2. זברה מצויה (Equus quagga) – שהיא הזברה הנפוצה מכולן, ואזור מחייתה מדרום אתיופיה עד לאנגולה ובמזרח דרום אפריקה.


  3. זברת הרים (Equus zebra) – שאזור מחייתה באנגולה, נמיביה ובדרום אפריקה. אורך החיים המקסימלי של מיני הזברות בשבי:אורך החיים של זברה מצויה הוא 38 שנים (קיימים דיווחים על זברות שחיו 40 שנה, אבל דיווחים אלו לא אומתו).אורך החיים של זברה גרבי הוא 31 שנים.אורך החיים של זברת הרים הוא 33.2 שנים. נתונים על זברה מצויהגיל בגרות מינית בנקבות: 900 ימים.גיל בגרות מינית בזכרים: 900 ימים.משך ההריון: 365 ימים.גיל גמילה מהנקה: 395 ימים.גודל השגר: 1 ילוד.כמות הצאצאים בשנה: 0.6.משקל בעת הלידה: 32 ק"ג.משקל בזמן גמילה: 205 ק"ג.משקל זברה בוגר: 280 ק"ג.  עוד עובדות מעניינות על הזברה

  • מתאר הפסים על גוף הזברה הוא ייחודי לכל זברה וזברה בדומה לטביעות אצבעות באדם.


  • זברות הן חיות חברתיות שמעדיפות לרעות ביחד עם זברות נוספות, הם מברישים את השיער אחד לשני ויעדיפו לשיון רק בחברה כך שיוכלו להזהיר מפני טורפים.


  • הזברות דואגים זה לזה והן אמיצות. אם זברה תותקף ע"י טורף, יגיעו שאר פרטי הלהקה יקיפו את הזברה הפצועה וינסו להבריח את הטורף התוקף.


  • בין הזברה הנקבה לתינוקה יש קשר אמיץ וחזק, אולם גם בין הזברה הזכר לצאצא שלו.


  • הזברות מתקשרות בינהן באמצעות קולות אך גם באמצעות מנח האזניים.  מנח האוזנים של הזברה  יכול להצביע על מצב רוחה והזברה יכולה להניע את אוזניה כמעט לכל כיוון. כאשר אוזני הזברה משוכות לאחור היא כועסת, כאשר האוזניים זקופות וישרות היא רגועה וחברותית.


  • הזברה יכולה לדהור במהירות של 65 קמ"ש.


  • כאשר הזברות רצות בלהקה, הפסים שעל גופן מאפשרים להם לבלבל טורפים שלא מצליחים לאתר את טרפן בבליל הפסים.  
מקורות מידע:http://genomics.senescence.info/species/query.php?search=Equus+http://genomics.senescence.info/species/entry.php?species=Equus_quaggahttps://he.wikipedia.org/wiki/%D7%96%D7%91%D7%A8%D7%94http://www.onekind.org/education/animals_a_z/zebraקרדיט תמונה: By Muhammad Mahdi Karim (www.micro2macro.net) Facebook Youtube – Own work, GFDL 1.2, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10729821