המצאת הגפרור – מי המציא את הגפרורים?

שאלה


מידע על המצאת הגפרורים, למישהו יש מושג מי המציא את הגפרורים? ומתי הומצא הגפרור? תודה.

תשובה לשאלה: המצאת הגפרור – מי המציא את הגפרורים?


גפרור הוא מקל עץ או קרטון המצופה בקצהו בזרחן ומחמצן כלשהו ומשמש להצתת אש על ידי חיכוך שלו במשטח כלשהו.המילה גפרור מקורה בתקופה שבה היו מייצרים גפרורים עם ראש גפרור שעשוי מגפרית כחומר מתלקח. הגפרורים הן לא המצאה של העת החדשה ולמעשה הסינים עשו בהם שימוש מלפני מאות שנים. ברשימות של טאו גו מתקופת 950 לספירה נמצא תאור של גפרור ממקלות עץ אורן הטבולים בגופרית שנדלקו בין רגע במגע עם אש. יש הטוענים כי הגפרור הומצא בתקופת 577 לספירה ע"י נשים (קישור מידע).  מי המציא את גפרור החיכוך?אבל, המיוחד בגפרור כפי שאנו מכירים אותו כיום הוא היכולת של הגפרור להדלק מחיכוך.להלן מספר ממציאים ומגלים שתרמו תרומה להמצאת גפרור החיכוך הראשון.
  • אלכימאי בשם הנינג ברנדט (Hennig Brandt) גילה בשנת 1669 את יסוד הזרחן בעת  ניסה לזקק מלחים משתן בעזרת אידוי.


  • רוברט בויל מדען אירי, גילה בשנת 1680 שכאשר משפשפים זרחן וגופרית זה בזה, מתפרצת להבה. בוייל חשף את העיקרון, שבסופו של דבר, הוביל אל המצאת הגפרור המודרני. 


  • ג'ון ווקר, ממציא אנגלי המציא את גפרור החיכוך הראשון ולפי עדויות בספר החשבונות של ג'ון ווקר, הוא מכר גפרורים החל מתאריך 7 לאפריל 1827. ג'ון ווקר לא רצה לרשום פטנט על הגפרורים שהמציא ובכך נפתחה האפשרות לייצרנים רבים לייצר את הגפרורים. את הקרדיט על המצאת הגפרור הראשון קיבל ג'ון ווקר רק מספר שנים לאחר מותו. הגפרורים שיוצרו באותם הזמנים היו רעילים ובלתי צפויים וזאת משום שהיו עשויים מזרחן לבן.להמצאת הגפרורים הבטוחים לשימוש שותפים מספר ממציאים ומגלים: 
  • ינס יאקוב ברצליוס (Jöns Jacob Berzelius) השבדי גילה כי ניתן להחליף את הזרחן הלבן בזרחן אדום. אך, הוא לא הצליח לייצר גפרור מספיק אמין לשימוש יום יומי.


  • שבדי אחר בשם גוסטב אריק פש (Gustaf Erik Pasch) הצליח לייצר גפרור עם זרחן אדום במקום זרחן לבן. והעביר את הזרחן מראש הגפרור למשטח החיכוך. פש רשם פטנט על המצאתו בשנת 1844 והחל לייצר גפרורים בטוחים לשימוש באמצעות חברה מסחרית. אך הוא נתקל במספר בעיות כמו: בעיות אמינות במשטח ההדלקה ועלות ייצור גבוהה של זרחן אדום שגרמו להפסקת ייצור הגפרורים הבטוחים.


  • רק בשנת 1855 קרל לינדסטרום ואחיו הגדול ג'ון הווארד לינדסטרום (John Edvard Lundström) שיפרו את המצאתו של גוסטב אריק פש וייצרו את הגפרור הבטוח שהוצג בשנת 1855 בתצוגה עולמית בפריס. מקורות מידע: http://en.wikipedia.org/wiki/John_Walker_(inventor)http://en.wikipedia.org/wiki/John_Edvard_Lundstr%C3%B6m  

גוסטב אריק פש