באיזה יבשת נמצאת אנטארקטיקה? איפה נמצאת אנטארקטיקה?

שאלה
למישהו יש מושג באיזו יבשת נמצאת אנטארקטיקה? ואם אפשר, אז נא ציינו איפה זה בדיוק אנטארקטיקה


תשובה לשאלה: באיזה יבשת נמצאת אנטארקטיקה? איפה נמצאת אנטארקטיקה?
אנטארקטיקה נמצאת ביבשת אנטרטיקה


תאור מיקומה של אנטארקטיקה בספר העובדות העולמי של ה-CIA: יבשת בעיקר בדרום חוג הקוטב .
 


יבשת אנטרטיקה
אנטרטיקה היא היבשת שבה נמצא הקוטב הדרומי של כדור הארץ.  
שטחה של אנטרטיקה הוא כ-14,000,000 קמ"ר ואנטארקטיקה היא היבשת החמישית בגודלה אחרי אסיה, אפריקה, אמריקה הצפונית ואמריקה הדרומית. 
השם "אנטארקטיקה" מקורו במילים "אנטי" ו"ארקטיקה", כלומר "מול ארקטיקה", שהיא הקוטב הצפוני. 
יבשת אנטארקטיקה היא המקום הקר ביותר בעולם, ורובה ככולה מכוסה קרח לאורך כל השנה.  
מפאת תנאי מזג האוויר הקשים, אנטרטיקה איננה מאוכלסת בתושבים אולם ממשלות רבות ברחבי העולם מחזיקות בה תחנות מחקר, שחלקן מאוישות כל השנה וחלקן מאוישות רק בקיץ. 
אנטארקטיקה היא שטח נייטרלי, אך המדינות הבאות טוענות לחזקה על חלקות ביבשת: ארגנטינה, אוסטרליה, ברזיל, צ'ילה, צרפת, ניו זילנד, נורבגיה ובריטניה.  
בעבר טענו לריבונות על שטחים גם המדינות דרום אפריקה וגרמניה. 
מאז שנת 1959 הושעו התביעות הטריטוריאליות על חלקי אנטארקטיקה ופרט למדינות התובעות ריבונות עצמן אין הכרה של מדינות אחרות בריבונות זו.  
הסכמי אנטארקטיקה שוללים את ריבונותן של מדינות אלו על השטחים.  
מדינות אחרות לא טענו מעולם לריבונות על שטחים באנטארקטיקה, אולם ארצות הברית ורוסיה שומרות לעצמן, כמעצמות, את הזכות לעשות כן.  
יש באנטארקטיקה גם שטחים נרחבים שאף לא מדינה אחת טוענת לריבונות עליהם. 
 מפת אנטארקטיקה
  מיקומה של אנטארקטיקה

  

חלוקה גאוגרפית ליבשות שונותההגדרה של יבשת היא "יבשת היא שטח גדול ורציף של יבשה על פני כדור הארץ. "אבל, חשוב לדעת שההגדרה הגאוגרפית איננה מדויקת וגם אין גבולות מדוייקים ומוסכמים בין היבשות השונות.בזמנים שונים בהיסטוריה הוגדרו שטחים שונים כיבשות שונות. לעומת זאת, ההגדרה הגאולוגית של יבשת היא יותר ברורה מאשר ההגדרה הגאוגרפית.ההגדרה הגאולוגית עבור יבשת היא חלק מעובה של קרום כדור הארץ שקיים מזה מיליארד שנה ויותר.  בהגדרות היבשות מבחינה גאוגרפית קיימות מספר מחלוקות ודעות שונות:יש המחשיבים את אירופה ואסיה ליבשת אחת בשם – אירואסיה.יש שטוענים כי אמריקה הצפונית ואמריקה הדרומית הן יבשת אחת.ויש שסבורים כי אירואסיה ואפריקה צריכות להחשב כיבשת אחתשכן עד לחפירת תעלת סואץ הן היוו בעבר רצף יבשתי אחד.מבחינה גאוגרפית איים ישוייכו ליבשת הקרובה ביותר אליהם. קיימות שיטות שונות להגדרת יבשות ולכן גם חלוקות שונות של העולם ליבשות.השיטות מחלקות את העולם ל4, 5, 6 ו-7 יבשות בסדר שונה. לפרטי החלוקות השונות ראו קישור
 מפת העולם והחלוקות השונות ליבשותContinental models.gifמקרא צבעי היבשות השונות:
██ אמריקה הצפונית██ אמריקה הדרומית██ אסיה██ אירופה 


██ אפריקה██ אוסטרליה (אוקיאניה)██ אנטארקטיקה
 מקורותאנטארקטיקה בספר העובדות העולמי – קישור.אנטארקטיקה בויקיפדיה (אנגלית) – קישור.אנטארקטיקה בויקיפדיה (עברית) – קישור.מידע על האזור בויקיפדיה (עברית) – קישור.
מקור התמונה: "Continental models" מאת Alex Covarrubias – Image by Alex Covarrubias (tweaked by Corticopious); adapted from Image:Continents vide couleurs.png. ברישיון Public domain דרך ויקישיתוף.