Close Sidebar

אנו מאמינים בתשובות:

מדויקות

פשוטות

מהימנות

מעניינות

לפעמים מצחיקות

ובלי ברבורים!

0 הצבעות
שמעתי על תוסף תזונה חדש בשם פורסקולין . אומרים שהתוסף עוזר לשחרר חומצות שומן מתאי השומן ושהוא עוזר לבנות שרירים. האם זה נכון?
שאלה נשאלה ב- בקטגוריית דיאטה ותזונה על ידי (10.7k נקודות)

תשובות 4

0 הצבעות
שלום לך,
תשובה מעולה ומסכמת בנושא של הפיזיולוג והדיאטן גיא שלמון בפורום המקצועי לתזונת ספורט ותורת הכושר הגופני בפייסבוק - ראה קישור.
מאחר ומדובר בקבוצה סגורה שתוכנה לא מוצג למי שאין לו פרופיל בפייסבוק וחבר בקבוצה, אני מצרף את תשובתו של גיא (מומלץ להרשם לקבוצה לעדכונים בנושאים שונים בתחומי הכושר והתזונה):
 
 
פורסקולין - תוסף תזונה יעיל להרזיה ולפיתוח גוף?
 
 
מעט מאוד מכירים את השם "פורסקולין", מתוכם מעט עוד יותר מבינים את השפעתו בגוף. הנה לפניכם סקירה מקצועית חדשה על תוסף התזונה פורסקולין המצוי הן לבדו בכמוסות והן בפורמולות טרמוגניות שונות המיועדות להרזיה.
למען גילוי נאות, לא מדובר ברכיב חדש שהתגלה לאחרונה. המחקרים הראשונים על פורסקולין למעשה החלו להתפרסם החל משנת 1981.
אבל במונחים מדעיים מדובר ללא ספק בתוסף תזונה מהחדשים בשוק התוספים ובארץ טרם בכלל ניתן למצוא אותו על המדפים בחנויות.
 
 
מה זה פורסקולין
פורסקולין (חומר המוכר גם בשם Coleonol) הוא דיטרפן (מבנה כימי של פולימר המורכב מיחידות של איזופרן) אשר מופק מהשורש של Coleus forskohlii (קולאוס פורסקולי, צמח מרפא רב- שנתי השייך למשפחת השפתניים).
לצמח קולאוס משתייכים כ-350 מינים של צמחים רב שנתיים, הגדלים בארצות טרופיות וחמות. פורסקולין מצוי רק בצמח מסוג Coleus forskolii (הגדל בהודו) ואינו מצוי במינים האחרים של הקולאוס.
השימוש בשורש כצמח מרפא ידוע מזה שנים ברפואה ההודית המסורתית.
מחקר ראשון על השימוש בצמח החל ב- 1974, אך החומר הפעיל פורסקולין, המצוי בו, החל להיחקר החל משנת 1981.
ההשפעות העיקריות המיוחסות לו (עם או בלי תמיכה מדעית) הן: 
  • א. תוסף להרזיה.
  • ב. תוסף לעליית מסת שריר ופיתוח הגוף (סינתזת חלבון בשריר, השפעות הורמונאליות).
  • ג. תוסף למניעת מחלות סרטן (אנטי סרטני).
  • ד. תוסף יעיל לטיפול בבעיות בריאותיות שונות: אנטי דלקתי, מפחית התקפי אסתמה, מפחית לחץ תוך עיני, בעל תועלת קרדיו-וסקולארי.
הערה: במאמר זה אנו נתמקד בהשפעותיו על הרזיה ועל מסת השריר.
 
 

 

נתקבלה תשובה על ידי (227k נקודות)
0 הצבעות

 

 

פרמקולוגיה של פורסקולין (פרמקודינמיקה, מנגנוני פעולה)
לאחר ספיגתו ממערכת העיכול לזרם הדם, נקלט פורסקולין ברקמות שונות וגורם לפעילות בתוך התאים.
באמצעות ויסות של אנזימים שונים, גורם פורסקולין להפעלה (אקטיבציה) של האנזים adenylate cyclase המגביר ריכוז תוך תאי של החומר Cyclic AMP.
cAMP (ציקליק אדנוזין מונו פוספט) הוא שליח שניוני תוך תאי מאוד חשוב המשמש למעבר אותות בתוך התא, כגון תרגום של מסרים המועברים על ידי הורמונים, לצורך הפעלה של אנזימים/ חלבונים שונים.
cAMP משתתף במסלולים ביוכימיים רבים בתוך התא ועלייתו בתא מביאה להשפעות פיסיולוגיות רבות בגוף האדם. 
בין היתר, הוא מגביר את ההתכווצויות של שריר הלב, גורם להרפיה של שרירים חלקים, מעכב צימות של טסיות דם, מגביר הפרשת אינסולין, מגביר הפרשת הורמון ACTH מבלוטת ההיפופיזה, מגביר פירוק שומנים בתאי שומן...ועוד.
כמו כן, פעילויות רבות של מערכת העצבים הסימפתטית (סימפטית) מתווכות על ידיcAMP .
מכאן גם הקשר להסבר המנגנונים:
פורסקולין --- מגביר רמות Cyclic AMP בתאים --- גורם להשפעות פיסיולוגיות שונות.
בשנים האחרונות החלו להיחקר השפעות של פורסקולין על איברים שונים בגוף. על חלק גדול מהשפעות אלה עדיין אין ביסוס מדעי של מחקרים קליניים מבוקרים, אלא תיאוריות פיסיולוגיות הגיוניות, מחקרי מעבדה ומחקרים על בעלי חיים.
דוגמאות של השפעות על איברים שונים (מבלי לפרט לעומק):
 
א. מערכת קרדיווסקולאריות (לב וכלי דם)
פורסקולין נמצא כבעל תכונות היפוטנסיביות (מפחיתות לחץ דם) באמצעות הרחבה של כלי הדם, ע"י הרפיית השריר החלק של כלי הדם.
במחקר מעבדה שנערך על רקמה לבבית אנושית, פורסקולין גרם לשפעול של האנזים אדנילאט ציקלאז והדגים תכונות אינוטרופיות חיוביות (תכונה אינוטרופית חיובית = שיפור עוצמת ההתכווצות של שריר הלב).
מחקר נוסף הדגים כי פורסקולין גרם לעיכוב צימות טסיות דם (נוגד קרישה).
על סמך מחקרים ראשוניים אלו (מחקרי מבחנה ומחקרים על בעלי חיים) ותיאוריות להסבר המנגנון, יש המציעים כי פורסקולין הוא בעל תועלות קרדיווסקולאריות, הודות לתכונות האינוטרופיות, לתכונות האנטי-דלקתיות ולתכונות נוגדות טסיות דם המיוחסות להשפעותיו של פורסקולין.
 
ב. עיניים
טיפות עיניים של פורסקולין עשויות להפחית לחץ תוך עיני.
מסיבה זו הוצע כי פורסקולין יכול לשמש כתרופה יעילה בעבור חולי גלאוקומה (גלאוקומה, בעברית נקראת ברקית, היא מחלה הפוגעת בעצב הראייה. בדרך כלל, ב־67% מהמקרים, יש קשר בין לחץ תוך עיני גבוה לבין הופעת גלאוקומה, אבל המחלה עלולה להופיע גם כאשר הלחץ תקין).
יחד עם זאת, ההוכחה הקלינית לכך שפורסקולין מסוגל להוריד לחץ תוך עיני בבני אדם נבדקה רק בשני מחקרים עד כה.
יתרה מזאת, כשנתנו טיפות עיניים עם פורסקולין למטופלים עם גלאוקומה, הטיפות גרמו לצריבה וגירוי.
 
ג. מערכת הנשימה
השפעתו מרפת השרירים החלקים של פורסקולין בדרכי הנשימה הובילה גם לבדיקת אפשרות השימוש בו כטיפול במחלת האסטמה.
 
ד. מערכת המין הגברית
הודות לתכונותיו הקשורות בהרחבת כלי הדם, פורסקולין (ואנאלוגים שלו) הוצעו לטיפול בבעיות זקפה.
 
ה. מערכת העצבים
כשנתנו לצפרדעים פורסקולין במשך תקופה ארוכה, ראו הגברה של רגנרציה של עצבי חישה. פורסקולין שהוזרק לנוזל עמוד שדרה של עכברים עיכב תנועות ספונטאניות בלתי רצוניות.
 

 

נתקבלה תשובה על ידי (227k נקודות)
0 הצבעות

 

 


 
השפעה של תוסף פורסקולין על תהליך ההרזיה
א. השפעת פורסקולין על רקמת השומן:
תפקידה העיקרי (לא בלעדי) של רקמת השומן היא לאגור חומצות שומן כמחסן אנרגטי לשעת הצורך.
חומצות שומן אלה נאגרות בצורת מבנה אחסון של חומרים הנקראים טרי- גליצרידים (גליצרול אליו מחוברות 3 חומצות שומן).
טרי-גליצרידים אינם עוזבים את התא כפי שהם ועל מנת שחומצות השומן תוכלנה לצאת מהתא אל זרם הדם על הטרי-גליצריד להתפרק למרכיביו. תהליך זה נקרא ליפולזיה.
אנזים המפתח בתהליך נקרא HSL) Hormone sensitive lipase). ככל שרמתו בתא עולה כך תהליך הליפוליזה גובר. 
השליח המשני (אותו הזכרתי בכתבה זו) שמבקר את פעילות HSL זה Cyclic AMP. מאחר ותוסף פורסקולין מגביר רמות Cyclic AMP בתוך התא הוא גורם בצורה זו להגברת הרמות של HSL בתא וע"י כך להגברת תהליך הליפוליזה ושחרור חומצות שומן מתאי השומן אל זרם הדם (הערה: למעשה פורסקולין פועל באופן דומה לתוסף אפדרין, מגביר ליפוליזה, אך בשונה מאפדרין אינו פועל דרך רצפטורים מסוג בטא-רצפטור בתא שומן ולכן גם אין לו את תופעות הלוואי האפשריות של צריכת אפדרין).
 
ב. האם להשפעה פיסיולוגית זו אכן יש משמעות קלינית בתהליך ההרזיה? האם יש תמיכה מחקרית לעניין?
במבחנות מעבדה ועל בעלי חיים בוצעו כבר מספר מחקרים שהראו תוצאות חיוביות, אך בבני אדם, נכון להיום (אוגוסט 2013), בוצעו רק שני מחקרים קליניים (קבוצת ניסוי שקיבלה את התוסף לעומת קבוצת ביקורת שקיבלה פלסבו) אשר בחנו את יעילות פורסקולין כסיוע לירידה במשקל.
שני המחקרים פורסמו בשנת 2005, שני המחקרים נערכו למשך 12 שבועות, בשני המחקרים ניתן מינון זהה (250 מ"ג של 10% תמצית פורסקולין, פעמיים ביום).
מחקר אחד בוצע על אוכלוסיית נשים בעודף משקל. להלן הקישור.
מחקר שני בוצע על אוכלוסיית גברים בעודף משקל. להלן הקישור.
 
בהשוואה בין שני המחקרים, ניתן לומר לעת עתה כי פורסקולין יעיל בהשפעתו על תהליך ההרזיה בקרב גברים יותר מאשר בקרב נשים, אך יש צורך במחקרים נוספים בכדי לחזק טענה זו באופן מוחלט.
 
עיון במחקר על אוכלוסיית הגברים, למעשה מראה לנו כי מחקר קליני זה גם מציין את תרומתו של פורסקולין בהגברת הפרשת הורמון טסטוסטרון לדם באופן משמעותי בגברים בעלי עודף משקל, נתון שגרם לחברות תוספי תזונה לשווק פורסקולין כתוסף לפיתוח גוף.
 
(יש לציין כי כל הפרסום שלו כתוסף תזונה יעיל להגברת הטסטוסטרון בקרב בני אדם נשען בשלב זה בסך הכל על מחקר אחד - המחקר הנ"ל)
 
מן הראוי להוסיף כי מחקר קליני נוסף שפורסם בשנת 2011 שלא תוכנן לבדוק את הקשר של פורסקולין להרזיה (למעשה בדק השפעה של שורש הצמח על לחץ הדם) מצא במקרה בקבוצת הניסוי כי על פני תקופה של 2 חודשים עם צריכה של 500-700 מ"ג צמח קולאוס פורסקולי (הצמח שמכיל פורסקולין) הייתה ירידה של 2.38%-2.6% ב- BMI בקרב הנבדקים. להלן הקישור לתקציר המחקר.
(הערה: תוצאות ה- BMI אינן מוזכרות בתקציר זה. לקבלת הנתונים יש לעיין במחקר המלא)
 
 
השפעה של תוסף פורסקולין על שרירי השלד ופיתוח הגוף
הטענה בדבר תרומתו של תוסף פורסקולין לפיתוח הגוף נשענת על 3 מנגנונים אפשריים:
  • א. השפעתו על הגברת הפרשת הורמון טסטוסטרון (ראינו קודם כי יש רק מחקר קליני אחד שתומך בטענה זו).
  • ב. השפעתו על הגברת הסינתזה החלבונית בשריר. מאחר ופורסקולין מסוגל להגביר את פעילותו של adenylate cyclase בשרירי שלד באמצעות הגברת רמות cAMP בתוך התא, משערים כי פורסקולין יכול להגדיל את סינתזת חלבוני השריר על ידי אקטיבציה של המתווכחים PI3K ושל Akt, אך לזה עדיין אין תמיכה מדעית והטענה מתבססת בשלב זה רק על תיאוריות פיסיולוגיות הגיוניות.
  • ג. השפעתו על הגברת כיווץ השריר ושיפור הכוח.
מנגנון כיווץ השריר מושפע רבות מכמות הסידן התוך תאי המשוחררת ברגע נתון מהרטיקולום אנדופלסמטי (אברון בתוך התא המשמש בין היתר למאגר של סידן תוך תאי). כאשר הסידן משתחרר אל סביבת התא ורמותיו בתא עולות כך גם עולה מידת התכווצות השריר.
שחרור הסידן מהרטיקולום מתבצע באמצעות תעלה ייחודית דמוית רצפטור. על סמך מחקרי מבחנה במעבדה פותחו תיאוריות המדברות על יכולתו של פורסקולין להגביר את פתיחת התעלה, לשחרר כמות גדולה יותר של סידן לתוך התא ומכאן גם להשפיע על מנגנון כיווץ השריר.
לציין גם כאן, כי לטענה זו אין עדיין ביסוס מדעי במחקרים והיא נשענת בשלב זה רק על תיאוריות פיסיולוגיות הגיוניות.
 
 
המלצות למינון צריכה
ההמלצות למינון משתנות בהתאם לסוג התוסף. יש להבדיל בין כמוסה המכילה "אבקת שורש" של הצמח לבין כמוסה המכילה "תמצית סטנדרטית" של החומר הפעיל.
ההבדל נובע ברמת הריכוז של החומר הפעיל (אחוז גבוה יותר של חומר פעיל קיים בתמצית הסטנדרטית). כאשר מדובר בתוסף המבוסס על תמצית סטנדרטית, ממליצים בדרך כלל לצרוך 50-100 מ"ג תמצית סטנדרטית (כמוסה אחת), 2-3 פעמים ביום.
 
 
בטיחות ורעילות
בקרב אנשים בריאים, לא ידועות תופעות לוואי כתוצאה מנטילת התוסף במינונים המומלצים.
יחד עם זאת יש לציין כי עדיין אין לנו מספיק מידע בכדי לטעון בביטחון מלא על בטיחות המוצר לאורך זמן.
בשל פעילותו הפרמקולוגית, פורסקולין יכול להגביר את ההשפעה של תרופות רבות. לפיכך, יש לנקוט משנה זהירות בשימוש התוסף בקרב חולים הנוטלים תרופות מרשם, בחולי כיב פפטי (פורסקולין גורם להגברת הייצור של חומצת קיבה), בחולים הנוטלים תרופות להפחתת לחץ דם, תרופות מרחיבות כלי דם ותרופות נוגדות קרישה.
 
 
 
לסיכום
בשלב זה (אוגוסט 2013), עקב העדר מחקרים, אין מקום להמליץ על תוסף פורסקולין לעוסקים בפיתוח הגוף בעבור מטרה זו.
למעט מחקר אחד (!!!) שהראה השפעה על הפרשת הורמון טסטוסטרון בגברים, כל שאר הטענות אינן מבוססות מדעית והן נשענות בשלב זה על תיאוריות פיסיולוגיות בלבד.
מסתמן כי התוסף נמצא יעיל בתהליך ההרזיה (יעיל יותר בגברים מאשר בנשים) אך לכך נדרשים מחקרים נוספים בכדי לצאת בהמלצה ברורה ובטוחה על השימוש במוצר. מומלץ להמתין בשלב זה להתפתחות המחקרים בנושא.
 
ביבליוגרפיה
רשימת מקורות מחקרים משנת 1981 ועד היום שמורה אצלי, למעוניינים אשלח בנפרד.
שלכם
גיא שלמון
 

 

נתקבלה תשובה על ידי (227k נקודות)
0 הצבעות

מי שרוצה לקנות את התוסף פורסקילין אני ממליץ לו לקנות באייהרב - קישור.

 

מאוד פשוט לקנות מוצרים בiherb נרשמים כאן.
מוסיפים מוצרים לעגלת הקניות, משלמים וזהו. המשלוח מגיע בדואר בתוך שבוע ועלות המשלוח רק 23 ש"ח (יש גם משלוח יותר איטי ב15 ש"ח)
לכל מי שקונה מהאתר אייהרב בפעם הראשונה הינה קוד הנחה שמקנה לכם הנחה בשווי 5$.
על מנת לקבל את ההנחה צריך להכניס את קוד ההנחה VDP113 בעת הרכישה.
 
נתקבלה תשובה על ידי (14.4k נקודות)
כל הזכויות שמורות לאתר למה כמה
...