Close Sidebar
0 הצבעות
אשמח לקבל מידע על סיור רגלי בהררית והמנזר שנמצא שם. אפשרי גם הדרכה בתשלום. תודה
שאלה נשאלה ב- בקטגוריית טיולים בארץ על ידי (3.2k נקודות)

תשובה 1

0 הצבעות
שלום, שמי לימור אלמוג ואני מדריכה סיורים בהררית.
להלן הצעה לסיור בהררית.
 
טיול להררית ומבדד נטופה:
מבדד נטופה ממוקם בגליל התחתון המערבי, צמוד למצפה הררית.
הגעה למקום: נוסעים בכביש 77 אל צומת המוביל. במחלף צומת המוביל יורדים ופנים שמאלה (לכוון חיפה) בכביש 79 ומיד אחרי הרמזור  פונים ימינה לכוון כפר מנדא לכביש 784. ממשיכים ועולים עם כביש זה עד הגעתנו לצומת יודפת. בצומת יודפת פונים ימינה לכביש 7955 ונוסעים עד שמגיעים לשער המוביל למצפה הררית.
את הרכב יש להחנות בחניון הכניסה הצמוד ליישוב הררית ומכאן ניתן להתחיל לטייל רגלית ולנשום את אויר ואוירת המצפה בדרך למבדד נטופה הנמצא סמוך לקצה השני של היישוב.
קושי: מסלול קל (כולל מדרגות)
משך הטיול: מהחנייה מחוץ ליישוב הררית וחזרה, כשעה. (זמן זה הוא נטו ללא הדרכה)
עונה מומלצת לטיול: כל העונות.
אורך הטיול: שני קילומטר.
מה להביא: יש צורך להצטייד במים, כובע ונעלים נוחות.
 
פירוט על מסלול הסיור:
לאחר שהחנינו את הרכב, נכנס אל מצפה הררית דרך שער הכניסה.
מצפה הררית הוקם בשנת 1980 על הר נטופה (526 מטר) על ידי הסוכנות היהודית אשר אפשרה למודטים להקים במקום יישוב על טהרת המדיטציה הטרנסצנדנטלית. עד לפני מספר שנים היה היישוב מורכב רק מאנשים שעסקו במדיטציה כאורח חיים. כיום אין עוד הגבלה הקשורה לנושא המדיטציה בתהליך הקבלה ליישוב.
מהשער, נפסע כמה מטרים עד התצפית הנפלאה לכוון בקעת בית נטופה.
בקעת בית נטופה פרושה במלא הדרה על צבעיה המדהימים.
החלקות הצרות אשר בעמק הן תוצאה של חלוקת החלקות במהלך השנים בין בני המשפחה היורשים. תהליך זה יוצר בעייתיות משמעותית בעיבוד ממוכן של החלקות. מעבר לכך העובדה שיש רק גידולים עונתיים קשורה למשטר ההצפות של הבקעה.
עד לפני מספר שנים, בחורפים, הייתה הבקעה מוצפת במי גשמים אשר הצטברו בה בשל אופיה החרסיתי של אדמת המקום ואי תנאי ניקוז טובים.
לפני מספר שנים נבנתה תעלת ניקוז אשר מטרתה הייתה למנוע את הצפות החורף. יעילותה מוגבלת ובחורף 2013 שוב התמלאה הבקעה במים.
לעתים בחורף נראה שתי תעלות מובילות מים, האחת אם כן היא תעלת ניקוז המים החדשה והשנייה היא תעלת המוביל הארצי, הפתוחה בחלק זה של תוואי המוביל הארצי.
עם סיום התצפית נתחיל את טיולנו תוך כדי חצייה של היישוב. בדרך נוכל לחוש את ייחודו של המקום. בהגיענו לצומת דרכים נוכל לראות משני צידי הכביש בתים מיוחדים הבנויים בשיטת הסטפטיה וודה שעקרונה הוא בניה המרכזת את אנרגיית היקום . אנחנו ממשיכים ישר עם הרחוב הראשי עד שנגיע לקצה היישוב ולשער המוליך אותנו אל מבדד נטופה. לאחר מעבר בשער נחזה בנוף הקסום של צפון מזרח הגליל, הכנרת ומעברה תלי הגולן.
דרך עפר סלולה תוביל אותנו לשלט המציין כי הגענו לתחום המבדד. מכאן אנחנו מתבקשים לשמור על שקט ולכבד את הנזירים החיים במקום.
הסיפור של מבדד נטופה מתחיל ב 1967 עם הגעתו של האב יעקב, נזיר הולנדי אשר החליט לחיות את חייו בארץ ישראל. החלטה זו התקבלה  בעקבות דודו אשר חווה במלחמת העולם השנייה את פשעי הנאצים על בשרו, וחווה את סבלם של היהודים. דודו של האב יעקב חשב כי יש לעזור ליהודים וכך עלה האב יעקב לארץ ישראל על מנת למצוא מקום לגור בו ולהתפלל בו.
לאחר תקופה של מגורים באתר קרוב נקנו אדמות פסגת הר נטופה מערבי המקום. בור מים אשר נמצא במקום הורחב על ידי האב יעקב והאב תומא אשר הגיע מארצות הברית והפך לכנסייה מיוחדת במינה.
בביקור שלנו במבדד נכנס לתוך הכנסייה המיוחדת הזו המשרה אוירה מאד מיוחדת בקרב השוהים במקום. קרירות המערה והריחות המיוחדים של המקום מעניקים לנו חוויה של התנתקות אם רק ניתן לעצמנו לשקע לרגע עמוק לתוך החוויה וההוויה של המקום המופלא הזה.
עד שנת 2005 התגורר האב יעקב עם נזירים נוספים במקום, הם חיו חיים שלווים חיי עבודה ותפילה.
בשנת 2005 נפטר האב יעקב.
מכיון שראה חשיבות גדולה ודאג להמשך קיום המקום, הזמין האב יעקב  לפני מותו את נזירי בית ג'מאל לעבור למקום.
כיום מתגוררות במקום נזירות בית ג'מאל ומקיימות סדר יום של תפילה ועבודה. הן מעדיפות לשמור על שתיקה.
 
 
הדרכה מקומית  מומלצת עם שפע מסיפורי המקום  לפרטים פנו ללימור אלמוג  050-9007472

 

 

לימור אלמוג דוקטורנטית לחקר צמחי מרפא, הרצאות וסיורי טבע בנושא צמחי מרפא ותבלין.
טלפון: 050-9007472, מייל: almoglimor@gmail.com

נתקבלה תשובה על ידי (3.3k נקודות)
כל הזכויות שמורות לאתר למה כמה
...